2-dniowy warsztat stacjonarny
Zaprojektuj angażującą
kulturę organizacyjną
Jesteś właścicielem, członkiem zarządu, dyrektorem, menadżerem HR i planujesz szybciej rozwijać firmę, zatrzymać najlepszych pracowników, zatrudniać osoby, które idealnie pasują do Twojej organizacji?
Marzysz o sprawnym, bezproblemowym realizowaniu strategii, rozwoju, poprawie pozycji rynkowej i wyników finansowych?
Jeśli tak, to będzie najważniejsza wiadomość, jaką kiedykolwiek przeczytasz.



Oto dlaczego
Cześć, z tej strony Robert Wojtachnik, jestem przedsiębiorcą z ponad 22 letnim stażem, trenerem, konsultantem. Od 22 lat zarabiam na życie usprawnianiem przedsiębiorstw. W projektach transformacji przepracowałem >55000 godzin. Obroniłem doktorat z nauk ekonomicznych, w którym zajmowałem się problemami efektywności przedsiębiorstw. Uczyłem się od najlepszych specjalistów w UK i USA.
W ciągu ostatnich 20 lat zarządzałem firmą IT i nawet nie zdawałem sobie sprawy, ile nerwów może człowiekowi zepsuć i ile pieniędzy możesz stracić przez niewłaściwą kulturę organizacyjną.
Przekonałem się o tym na własnej skórze. Jednak znalazłem rozwiązania, które pomogły mi zastopować rotację, przyciągnąć i zatrzymać utalentowanych pracowników, poprawić wyniki finansowe o kilkaset procent i zwiększyć wydajność zespołów. Dziś tą wiedzą i doświadczeniem chcę się z Tobą podzielić. Mój program pomoże Ci wybrać najlepszy typ kultury do realizacji Twoich celów oraz zaprojektować kluczowe elementy kultury i ścieżkę ich wdrożenia.
3 największe pułapki,
w które wpada praktycznie każda firma
Pułapka #1: Kultura nie wspiera strategii
Być może Twoja kultura świetnie się sprawdzała w przeszłości. Jednak zmiany na rynku oraz zmiana strategii może oznaczać, że potrzebujesz zmienić swoją kulturę organizacyjną i zacząć tworzyć zdolności biznesowe, które będą ją wspierać.
Wyobraź sobie, że do tej pory tworzyłeś ustandaryzowane produkty/usługi, jednak rynek oczekuje bardziej innowacyjnych i spersonalizowanych usług. To oznacza, że kultura oparta na hierarchiczności przestaje wspierać Twoją strategię. Musisz zacząć budować kulturę pro rynkową i nastawioną na innowacje. W praktyce oznacza to zupełnie inny sposób działania, inne zachowania pracowników, motywatory, przywództwo,…
Jeśli nie dostosujesz kultury do strategii to w konsekwencji będziesz starał się osiągnąć nowe cele niewłaściwymi i nieefektywnymi sposobami, a tym samy będziesz tracił pieniądze. Jeśli odrobisz pracę domową to każda wydana złotówka będzie wspierała Twoją strategię.
Pułapka #2: Kultura nie jest stosowana na co dzień
A co to w zasadzie oznacza kultura organizacyjna? Jak powinna być wdrażana i stosowana? To podstawowe pytania, które każdy menadżer powinien sobie zadać. Kultura organizacyjna to nie lista pięknych wartości, które wiszą gdzieś na ścianie. To konkretne zachowania pracowników, które są osiągane przez właściwe przywództwo. Jeśli wszyscy nie rozumieją co oznacza wdrażanie kultury to np. będą podejmować decyzje za pracowników, rozwiązywać problemy,… W rezultacie nie osiągniesz oczekiwanych efektów i nie będziesz np. tworzył innowacji, bo nie potrafisz wyzwolić umysłu zbiorowego.
Pułapka #3: Niewłaściwy dobór pracowników
Czy wiesz jakich pracowników zatrudniać, żeby pasowali do Twojej kultury organizacyjnej? Wyobraź sobie, że Twoja organizacja jest organizacją zwinną, w której prace przekazuje się w sposób wysokokontekstowy (cel i powód). Spotykasz się z kandydatem, który pracował do tej pory w firmie hierarchicznej, działał zgodnie z procedurami (otrzymywał prace na poziomie nisko-kontekstowym, czyli otrzymywał opisane zadania do wykonania) i dobrze się z tym czuł. Nawet jeśli posiada kompetencje do wykonywania pracy, to i tak w pewnym momencie dojdzie do zderzenia kultur. W Twojej organizacji rzucane są wyzwania i pracownicy w zwinny sposób poszukują dróg ich realizacji. Taka osoba zderzy się z rzeczywistością i jest mało prawdopodobne, że będzie efektywnie pracować i prędzej czy później odejdzie, albo Ty ją zwolnisz. Strata czasu, pieniędzy, a praca nie jest właściwie wykonana i nie posuwasz się do przodu.
A to tylko przykład jednego z atrybutów kultury, których jest aż 10.

Po głowie cały czas krążyły mi męczące pytania, takie jak:
👉 Jak dopasować kulturę organizacyjną do strategii organizacji?
👉 Ile w naszej kulturze powinno być innowacji, rynku, hierarchii, współpracy?
👉 Jakie wartości powinny być wyznawane w firmie?
👉 Jak wyznawane wartości powinny się przełożyć na zachowania pracowników i menadżerów?
👉 Jakie zmiany w przywództwie są potrzebne, żeby skutecznie wspierać strategię?
👉 Co przyciągnie do firmy najlepszych kandydatów i zatrzyma pracowników?
👉 O co pytać kandydatów do pracy i których wybrać, żeby zatrudnić osoby pasujące do naszej kultury?
Jednak w pewnym momencie w głowie siedziało tylko jedno pytanie:
“Jak zrobić z kultury organizacyjnej przewagę konkurencyjną, zwiększając współpracę, efektywność, szybkość, elastyczność i innowacyjność?”
I na to pytanie ma odpowiedzieć warsztat projektowania kultury organizacyjnej.
Jak kultura wpływa na wyniki
Badania jednoznacznie wskazują wpływ kultury na osiągane wyniki. Kultura może stanowić 20–30% różnicy w wynikach w porównaniu z konkurentami. Ale kultura organizacyjna wpływa rónież na inne aspekty. Zobacz na jakie (wg badań Harvard, HRB, www.fearlessculture.design, Global Culture Survey):




Tylu pracowników jest zaangażowanych w działania spoza swojego zakresu odpowiedzialności
Tylu pracowników rozumie jak wich wydajność wpływa na realizację celów organizacji
Tylu pracowników wspiera zmiiany
Tylu pracowników twierdzi, że uproszczono procedury, decyzje są podejmowane szybciej, praca jest wydajniejsza




O tyle więcej innowacji
Tyle inicjatyw zmian kończy się sukcesem dzięki odpowiedniej kulturze
O tyle mniejszą rotację wykazują działy o kulturze zgodnej z kulturą firmy
O tyle niższą pensję zaakceptowali kandydaci dopasowani kulturowo
Ta propozycja nie jest dla każdego
Jeśli spełniasz choć jeden z poniższych warunków, to możesz zamknąć teraz tę stronę, bo prawdopodobnie szkoda Twojego czasu i pieniędzy:
❌ kultura organizacyjna skutecznie wspiera realizację Twojej strategii,
❌ zatrudniasz osoby, które pasują do Twojej kultury, przyciągasz i potrafisz utrzymać utalentowanych pracowników nie płacąc przy tym wygórowanych wynagrodzeń,
❌ zarządzałeś już wieloma firmami i już absolutnie nic Cię w zarządzaniu nie zaskakuje, nawet zwinne zarządzanie,
❌ wolisz samodzielnie popełniać kosztowne błędy i uczyć się na nich,
❌ masz wystarczająco dużo pieniędzy i czasu na dochodzenie do oczekiwanych rezultatów,
❌ wierzysz, że ten warsztat to ”magiczna pigułka” i wystarczy, że kupisz i zobaczysz efekty (Nie! Potrzeba też Twojego zaangażowania i wysiłku, aby zastosować tę wiedzę w praktyce)
"Żeby osiągać twarde wyniki, musisz stworzyć miękki HR."
O warsztacie

Kogo zaprosić do udziału w warsztacie
Właścicieli
Liderów zespołów
Kadrę kierowniczą
Specjalistów HR
Liderów zmian
Uczestnicy powinni być zróżnicowani pod względem:
- stażu pracy,
- doświadczenia
reprezentowanych jednostek biznesowych, - umiejętności,
- perspektyw (zarząd, operacje, wsparcie).
Zastosuj regułę 30/30 mówiącą, że w proces należy zaangażować 30% zespołu poniżej 30 lat.

Czego dowiesz się w trakcie warsztatu?
Ocenisz obecną kulturę
Zrozumiesz obecną kulturę, różnicę między subkulturami oraz konieczności zmian. Zidentyfikujesz mocne strony obecnej kultury, które organizacja chce zachować. Wymienisz poglądy na kulturę między różnymi subkulturami w celu zniwelowania różnic.
Połączysz kulturę i strategię
Zidentyfikujesz w jaki sposób strategia organizacji wpływa na kulturę i jak kultura organizacyjna może ją wspierać. Zidentyfikujesz jakie zdolności biznesowe musisz utworzyć, żeby zrealizować strategię i w jakich wymiarach kultury (klan, innowacje, rynek, hierarchia).
Zdefiniujesz docelową kulturę
Odkryjesz wartości, które pracownicy czują pod skórą i które będą wspierały realizację strategii. Określisz 10 atrybutów budowanej kultury – jak rozumiemy kulturę i jak pracownicy mają się zachowywać. Określenie wyróżników kultury pomoże Ci w trakcie rekrutacji zatrudnić osoby, które pasują do Twojej kultury.
Przygotujesz mapę wdrożenia
Zaplanujesz mapę dojścia do docelowej kultury organizacyjnej. Określisz jakiego przywództwa potrzebujesz, żeby skutecznie wpływać na zachowania pracowników.
Stworzysz Culture Book
Na bazie wypracowanych materiałów będziesz mógł opracować Culture Book. Na życzenie stworzymy go dla Ciebie.
Miękki HR
Stworzysz podwalin pod budowę miękkiego HR i employer branding (określisz kulturę, zdefiniujesz kompetencje, zaplanujesz programy szkoleniowe, opiszesz oczekiwane zachowania). Będziesz wiedział jakich pracowników zatrudniać (jakie zadawać pytania), żeby pasowali do Twojej kultury.
Dostarczamy światową wiedzę
Zdobędziesz najnowszą światową wiedzę o kulturach organizacyjnych, które odnoszą sukcesy Poznasz przykłady kultur stworzonych przez światowych liderów takich jak Zappos, Spotify, Netflix,..
Dzielimy się doświadczeniem
Warsztat prowadzony przez trenera z 20 letnim doświadczeniem w zarządzaniu na poziomie Zarządu. Zastosowane są najnowsze techniki treningu.

Program warsztatu
Zastosujemy metodę Design Thinking (określenie interesariuszy, zdefiniowanie wyzwania, kreatywne szukanie optymalnej kultury) do zdefiniowania nowej kultury.
Pierwszy dzień
Ocena kultury, zdefiniowanie mocnych stron, połączenie kultury ze strategią.
- Ocena niewidocznych atrybutów kultury i zachowań
- Prezentacja kultur jednostek organizacyjnych
- Szukanie mocnych stron kultury i elementów spajających
- Połączenie kultury ze strategią – określenie docelowych zdolności biznesowych
- Podział na zespoły reprezentujące interesariuszy i zdefiniowanie wyzwania dla każdego interesariusza
Drugi dzień
Zdefiniowania nowej kultury, określenie rodzaju przywództwa, opracowanie mapy dojścia do nowej kultury.
- Zaprojektowanie kultury w interdyscyplinarnych zespołach, która odpowiada na potrzeby interesariuszy
- Prezentacja kultur opracowanych przez każdy zespół
- Wykorzystanie mocnych stron obecnej kultury oraz nowo zaprojektowanych kultur do zdefiniowania wartości i atrybutów docelowej kultury
- Zdefiniowanie co w praktyce oznaczają zdefiniowane wartości (konkretne zachowania i postawy)
- Zdefiniowanie potrzebnego rodzaju przywództwa oraz uzyskanie wiedzy jak znaleźć nieformalnych liderów, którzy będą wspierali nową kulturę
- Opracowanie mapy dojścia do docelowej kultury organizacyjnej.
Tak działamy
Zobacz jak wyglądają nasze warsztaty. Praktyczna praca, testy, kanwy, szablony, no i efekty.
Wybierz najlepszy wariant dla siebie
Wybierz najlepszy dla siebie wariant i umów termin. W tym celu skontaktuj się przez formularz kontaktowy lub napisz w odpowiedzi na mail z potwierdzeniem zamówienia.
Zaprojektuj angażującą
kulturę organizacyjną
Warsztat stacjonarny
-
Praktyczna wiedza przyśpieszająca zmiany
-
Testy i szablony pomocne w projektowaniu kultury organizacyjnej
-
Prowadzenie 2 dniowego warsztatu projektowania kultury z zespołem do 25 osób
-
Certyfikat uczestnictwa
Zaprojektuj angażującą
kulturę organizacyjną
Warsztat stacjonarny
-
To samo co w wariancie standard
-
Wsparcie w opracowaniu Culture Book
-
Wsparcie w opracowaniu pytań rekrutacyjnych dotyczących kultury organizacyjnej
-
Wsparcie wdrożeniowe w wymiarze 4 godziny
Najczęściej zadawane pytania
Oczywiście możemy kontynuować współpracę podczas wdrożenia kultury.
Pracuję w 14 lub 30 dniowych sprintach. Zaczynam od określenia przyczyny, a nie tylko objawów napięć kulturowych. Razem z Twoim zespołem współprojektuję nad rozwiązaniem definiując małe eksperymenty i korygując efekty.
Warsztaty są płatne przelewem przed ich rozpoczęciem. Kupujący otrzyma fakturę.
Nie trzeba się przygotowywać przez warsztatem. Każde ćwiczenie jest wytłumaczone, a na początku uczestnicy otrzymują kompendium wiedzy o kulturze organizacyjnej. Po pierwszym dniu warsztatów uczestnicy otrzymują pracę domową.
Nie. Warsztaty są poprzedzone wprowadzeniem dla uczestników, które wyjaśnia wszystkie tajniki kultury organizacyjnej.
Nasza propozycja vs. inne dostępne na rynku
Nasza propozycja
Inne rozwiązania
Używany model
Używany model koncentruje się na obszarach kultury nakierowanych na wzrost wydajności i realizację strategii
Inne modele są oparte na „podejściu życzeniowym”, bez koncentracji na strategii
Elementy brane pod uwagę
Uwzględnia elementy ekonomiczne, strategiczne, klienta, pracowników
Uwzględniają czynniki psychologiczne i mierniki biznesowe
Kompleksowość
Holistyczne połączenie doświadczenia biznesowego i badań połączone przez Design Thinking
Inni dostawcy prezentują podejścia techniczne lub coachingowe bez holistycznego podejścia biznesowego
Wsparcie
Wsparcie we wdrożeniu kultury i systemu zarządzania
Inni dostawcy nie zapewniają kompleksowych szkoleń, nie projektują i nie wdrażają nowoczesnych systemów zarządzania
Sukces to nie kwestia przypadku, ale strategii, wiedzy, pasji - no i odwagi!
Na co czekasz. Zamów warsztat w jednym z wariantów, a jeśli potrzebujesz więcej informacji umów się na rozmowę.